گشایش اعتبار اسنادی یا LC در شرکت سافا

1403/02/04
نویسنده : سامان دانش

گشایش اعتبار اسنادی یا LC در شرکت سافا

 

اگر اهل تجارت و معامله هستید احتمالا با عبارت اعتبار اسنادی یا Letter of Credit که اختصارا با نام LC نیز شهرت دارد آشنایی دارید. شاید بتوان چنین ادعایی کرد که یکی از اصلی ترین نگرانی های افرادی که قصد خرید و فروش را دارند و یا در حال مذاکره برای انجام یک معاملات کلان و غیر کلان تجاری هستند، این است که مبلغ قید شده در قرار داد، سر موعد مقرر به حسابی که معرفی کرده اند واریز شود. در چنین شرایطی که افراد اطمینان خاطر ندارند، شبکه بانکی جهانی وارد عمل شده و نقشی تحت عنوان نمایندگان مالی هر دو طرف قرارداد و مذاکره را ایفا می کنند.

اعتبار اسنادی از جمله مهم ترین خدمات بانکی است که ریسک معاملات بین المللی و داخلی را به طرز قابل قبولی کاهش می دهد. در حقیقت LC اسنادی است که توسط موسسات مالی و بانک ها برای افراد (حقیقی و حقوقی) صادر می کند تا به طرف مقابل آن‌ها در معامله تعهدی بدهند که مبلغ توافقی را در موعد مقرر پرداخت نمایند. اهمیت این اسناد زمانی بیشتر می شود که خریدار بخواهد از کشور خودش با فردی در کشور دیگر معامله تجاری انجام دهد. در چنین مواقعی بانک به عنوان یک واسطی امن و مطمئن وارد می شود و با ارائه اعتبار اسنادی به فروشنده تعهد می دهد که خریدار، مبلغ معین شده را در موعد مقرر پرداخت می نماید و اگر در هر صورتی خریدار نتوانست مبلغ مورد توافق طرفین رد در موعد مورد نظر پرداخت کند، بانک موظف است که این هزینه را پرداخت نماید.

بانکی که می خواهد  گشایش LC به راه بیندازد برای جلوگیری از هرگونه مشکل و اتفاقی، ابتدا به تحقیقات لازم را انجام می دهد تا از قدرت توان پرداختی درخواست کننده مطمئن شود. مواردی مثل حساب مالی قدرتمند و وثیقه کافی و سوابق اعتبار مالی درخشان می تواند این اطمینان خاطر را به بانک بدهد که درخواست کننده مطمئن بوده و بانک می تواند متعهد به پرداخت به موقع شخص درخواست کننده شود.

حال پس از بررسی مفهوم LC بیایید به شرکت سافا برویم، جایی که فرصتی طلایی در انتظار شما است!

شرایط گشایش LC در شرکت سافا

 1. ارسال لیست سفارش از طرف خریدار به شرکت سافا
 2. ارسال پیش فاکتور از طرف شرکت سافا به خریدار
 3. درخواست گشایش اعتبار از سمت خریدار به بانک گشاینده
 4. گشایش اعتبار از سمت بانک گشاینده به بانک معامله کننده
 5. ابلاغ گشایش از سمت بانک معامله کننده به شرکت سافا
 6. ارسال کد سپام از بانک گشاینده به بانک معامله کننده
 7. استعلام کد سپام از طرف بانک معامله کننده به بانک گشاینده
 8. حمل بار از سافا به خریدار
 9. ارائه اسناد حمل از طرف شرکت سافا به بانک معامله کننده
 10. ارسال اسناد حمل از طرف بانک معامله کننده به بانک گشاینده
 11. اعلام وصول اسناد حمل به خریدار از طرف بانک گشاینده
 12. ارائه قبولی اسناد حمل از طرف خریدار به بانک گشاینده
 13. اعلام قبولی اسناد و تعیین سر رسید معامله از طرف بانک گشاینده به بانک معامله کننده
 14. دریافت وجه اعتبار از خریدار به بانک گشاینده
 15. واریز به حساب سافا در سر رسید از طرف بانک معامله کننده

نکته مهم: توجه داشته باشید که کارمزد ماهانه برای خریدار 3% بوده و بازپرداخت از طرف شرکت سافا حداکثر به اندازه زمان مدت توافق اولیه (مثلا 2 ماه) می باشد.